رادیاتور ماشین در واقع مبدل حرارتی است که وظیفه پایین آوردن دمای موتور خودرو را به عهده دارد. این وظیفه با کمک حرکت مایع خنک درون موتور خودرو و جذب حرارت موتور توسط آن صورت می‌پذیرد. در واقع آب درون رادیاتور خودرو به صورت رفت و برگشتی زیر کاپوت خودرو در حرکت بوده و با استفاده از پره‌‌هایی آلومینیومی و پروانه رادیاتور ضمن خنک شدن گرمای درون موتور را نیز جذب می‌کند. بدلیل استفاده از آب و ضدیخ، رسوباتی در درون رادیاتور تشکیل می شود که حتما باید بصورت سالانه این رسوبات شستشو داده شود. در صورت مسدود شدن کانال‌های رادیاتور، عمل خنک‌کنندکی سیستم دچار اختلال می‌شود و امکان جوش آوردن آن بالا ‌می‌رود. برای رفع این عیب، آن را به اصطلاح سیخ می‌زنند، همچنین باید از لحاظ نشتی رادیاتور را چک کرد. بزرگترین مشکل شستشوی رادیات خودرو به روش سنتی را می توان سوراخ شدن رادیات دانست. دستگاه های رادیاتور شور جهت پاکسازی سیستم خنک کننده خودروها مورد استفاده قرار می گیرید.
از زمان ارائه رادیاتورشور به بازار زمان زیادی نمی گذرد و عمری حدود ۳ تا ۴ ساله دارد ولی در همین مدت زمان کم به عنوان یکی از دستگاه های اصلی هر تعمیرگاهی مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه ها با تزریق و چرخش آب به همراه مواد شوینده، سیستم های خنک کننده خودرو مثل رادیاتور اصلی و رادیاتور بخاری و همچنین مجراها و مسیرهای حرکت آب را تخلیه، جرم زدایی و پاکسازی می نمایند. این مسیرها در طول زمان دچار گرفتگی می شوند و می بایست در دوره های مختلف توسط دستگاه رادیاتورشور تمیز و رسوب گیری شوند.
از دیگر دلایل خرید دستگاه رادیاتورشور دسترسی سخت به رادیاتور بخاری خودرو،که در برخی از خودروها نیاز به باز کردن داشبورد می باشد ولی با دستگاه رادیاتورشور بدون نیاز به باز کردن قطعه از روی خودرو توانایی شستشوی کامل مجاری آب سیستم خنک کننده خودرو را دارد.

رادیاتورشور تمام اتوماتیک کارسافت

در زمان خرید رادیاتورشور به چه نکاتی توجه کنیم:

 • پمپ آّب
 • مخزن دستگاه
 • هیتر (المنت) دستگاه
 • فیلتراسیون
 • شیلنگ های دستگاه

پمپ آب:

مهمترین قطعه رادیاتورشور پمپ آن می باشد. یکی از مهمترین نکات و مواردی که سبب شستشوی بهتر رادیاتور می شود، فشار پمپ است که این فشار توسط پمپ بوجود می آید.

 • سیم پیچ و شفت و پره: حتما توجه داشته باشید که پمپ استفاده شده در رادیاتورشور از نوع سیم پیچ مسی و پره برنجی باشد. سیم پیچ مسی به نسبت سیم پیچ آلومینیوم عمر بیشتر و راندمان بالاتری دارد..
 • هد پمپ (فشار): از دیگر عوامل شستشوی بهتر رادیاتور فشار پمپ است، فشار پمپ سبب کنده شدن رسوبات از مجاری آب و شستشوی بهتری به ارمغان می آورد. لازم به ذکر است که فشار بالای پمپ سبب ترکیدگی رادیاتور خودرو می شود.
 • میزان آبدهی یا دبی: دبی میزان حجم آبی است که پمپ آب توانایی جابه جایی آن را دارد و واحد اندازه گیری آن متر مکعب بر ثانیه است. به عبارت دیگر دبی آب یعنی حجم آبی (لیتر) که یک پمپ در یک زمان مشخص از جایی به جای دیگر انتقال می‎دهد.

مخزن دستگاه:

توجه داشته باشید که مخزن دستگاه رادیاتورشور خریداری شده توسط شما از نوع استیل ۳۰۴ باشد. از مهمترین ویژگی‌های ورق استیل می‌توان به سطح صیقلی و صاف، ضد زنگ بودن و ظاهر براق اشاره نمود که به دلیل مقاومت در برابر زنگ‌زدگی کاربرد گسترده‌ای در صنایع مختلف مانند صنایع غذایی، نفت، گاز و پتروشیمی، خودروسازی، هواپیماسازی، دارویی، تجهیزات آزمایشگاهی و … دارد. ورق استیل ۳۰۴ در برابر گستره وسیعی از شرایط شیمیایی، صنایع غذایی، جوی، نفت و نساجی مقاومت بالایی از خود نشان می‎‌دهد.
فولاد ضدزنگ ۳۰۴ را شاید بتوان پرکاربردترین نوع فولاد زنگ نزن در بین ورق های استنلس استیل به حساب آورد. این ورق به علت دارا بودن درصد کمی از کربن در ترکیب شیمیایی خود، دارای قابلیت بالای فرم دهی و جوشکاری و همچنین سخت کاری در عملیات حرارتی است.

رادیاتورشور با مخزن استیل

هیتر (المنت):

المنت‌ها انرژی الکتریکی را دریافت و تبدیل به نیروی گرما می‌کنند انرژی الکتریکی زمانی که تبدیل به گرما می‌شود روی یک بافت و یا چیزی شبه به فلز ساطع می‌شود و در نهایت درون محیط پخش می‌شود.
وات عنصر گرمایش یکی از مهم‌ترین عواملی است که باید در نظر گرفته شود. این مقدار گرما را تعیین می‌کند که المنت چقدر می‌تواند تولید کند و با چه سرعتی می‌تواند محدوده مورد نظر شما را گرم کند. اطمینان حاصل کنید که یک دستگاه رادیاتورشور المنتی با وات مناسب برای نیازهای خود انتخاب کنید.

فیلتراسیون:

شامل دو قسمت می باشد

 • هوزینگ: محفظه فیلتر از جنس ۱۰۰% نشکن و مقاوم در برابر ضربه و شوک با متریال پلی کربنات PC ساخته می شود هوزینگ ۵ اینچ سوفیلتر می تواند تا ۸ بار فشار را تحمل و سرپوش آن از جنس پلی پروپیلن فشرده ساخته شده است. جنس مواد به کار رفته در آن ها پلاستیک فود گرید و همچنین محفظه آن شفاف است.
 • فیلتر توری: کارتریج فیلتر توری شن گیر با ارتفاع ۵ اینچ با قابلیت حذف ذرات معلق تا اندازه ۵۰ میکرون را دارا می باشد . همچنین این فیلتر قابلیت شستشو و استفاده مجدد را تا زمانی که توری ها خراب نشوند دارد.
هوزینگ و فیلتر 5 اینچی رادیاتورشور کارسافت

شیلنگ دستگاه:

شیلنگ جسمی تو خالی و طویل است که از آن جهت انتقال مواد مایع در منازل و صنعت استفاده می شود. در برخی از شیلنگ ها جهت افزایش مقاومت از نخ در بین لایه های شیلنگ استفاده می کنند که به این نوع از شیلنگ ها شیلنگ های نخ دار گفته می شود. جنس شیلنگ ها معمولا از پلاستیک و یا pvc می باشد.
چند مورد از ویژگی این نوع شیلنگ ها:

 • این شیلنگ ها در دما های مختلف استقامت و کارایی دارند که این محدوده دمایی از ۲۰ درجه سانتی گراد الی مثبت ۸۰ درجه سانتیگراد است.
 • مقاومت خوبی در برابر آفتاب و گرما و برخی از اشعه ها دارند.
 • فشار کاری شیلنگ نخ دار بسیار بالا می باشد که محدوده آن ۲۰ تا ۶۰ بار است.

و اما

متریال استفاده شده در دستگاه کارسافت:

رادیاتورشور تمام اتوماتیک کارسافت
 • پمپ با سیم پیچ مسی، شفت استیل و پره برنجی می باشد که به هیچ عنوان پمپ دستگاه در اثر سرد و گرم شدن استوپ نمی کند. فشار پمپ نمونه نیم اسبی ۲ تا ۳ بار و در نمونه یک اسبی ۴ تا ۵ بار می باشد. (با تحقیقات انجام شده توسط تیم فنی کارسافت رادیاتور خودرو توانایی تحمل ۵ تا ۶ بار فشار را دارد، نیازی به نگرانی جهت ترکیدگی رادیاتور نیست) و دبی آن در نمونه نیم اسبی ۳۰ لیتر در دقیقه و در نمونه یک اسبی ۵۰ لیتر در دقیقه می باشدکه در نوع خود بهترین است.
 • مخزن استیل ۳۰۴ ضد زنگ
 • المنت ۲۰۰۰ واتی که مناسب مخزن ۱۸ لیتری دستگاه می باشد و توانایی گرم کردن ۱۸ لیتر آب تا ۸۰ درجه سانتی گراد در زمانی حدود ۱۵ دقیقه را دارد.
 • شیلنگ نخی فشار بالا

امیواریم در این مقاله اطلاعات مفیدی درباره رادیاتورشور در اختیار شما گذاشته باشیم.

 • نکات سفارش رادیاتورشور

 • مقالات و دستورالعمل های رادیاتورشور

 • مقالات آموزشی

 • محصول مرتبط

رادیاتورشور تمام اتوماتیک کارسافت مدل RCS18